דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

רב"ט בן פורת עמוס ז"ל

Ben Porat Amos
בן רחל ויוסף
נולד בקבוץ עין חרוד, ישראל
ב-י"ד אדר א תרפ"ט, 24/2/1929
גוייס ב-1/1/1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד השלישי, חטיבת יפתח, פל' ג'
בהכשרת ארז – הנוער העובד, 1947-1949
תפקיד: מפקד כיתה - מ"כ
נפל בקרב במיבצע יפתח
במלחמת העצמאות
ב-כ"ט ניסן תש"ח, 8/5/1948
מקום נפילה: צפת
נקבר בצפת
בן 19 בנפלו

קורות חיים

עמוס, בן יוסף ורחל. נולד ביום י"ד באדר א' תרפ"ט בעין חרוד, כילד השלישי של הקיבוץ עין-שמר, שהוריו היו ממייסדיו. את שנות ילדותו בילה בחברת הילדים של קיבוץ זה. התחנך בבית החינוך לילדי עובדים, ואחר-כך בגימנסיה "אחד-העם" בפתח-תקוה, מקום מגורי הוריו לאחר-מכן. בבית הוריו ספג אוירה חלוצית משחר ילדותו ופעילות הוריו ב"הגנה" השפיעה גם עליו. בגיל 15 היה מדריך בגדנ"ע. הצטיין בפעילותו ובדייקנותו. השתתף בקורס מ"כ, והיה למדריך פלוגת נוער בפתח-תקוה עד אפריל 1947, כששוחרר מתפקידו לזמן מסויים כדי לסיים את הכיתה השמינית ולעמוד בבחינות הבגרות.
באוגוסט של אותה שנה התגייס לפלמ"ח, בגרעין "ארז" שבקבוצת כינרת. עד מהרה רכש לו את אמונם של מפקדיו, בהיותו בעל שיקול דעת, בטחון עצמי וגם מהיר-החלטה בשעות הכרעה. אהב ספורט. היה שחיין מצויין וניחן בתבונת-כפיים. ידיו עסקו תמיד בהצלחה ובכישרון בתיקוני מכשירים עדינים ומורכבים. שמחתו היתה רבה כשקיבל את רשיון הנהיגה. אהב אהבה עמוקה את נוף הארץ, הכיר את שביליה והרבה לשוטט בה. בסיוריו בגבולות סוריה ובימי הקרבות במשמר-העמק ורמת-יוחנן ובקרבות עין-זיתים ושפרעם - שם פקד על כיתה - מצא לו תמיד זמן להתייחד עם הטבע והנוף - אותם אהב בכל לבו.
היה קשור ומסור להוריו ולאחיו הקטנים.
בקרב על צפת ב- 6-7.5.1948 עמד בראש המסתערים על המצודה. "...בלעדי צפת אין הגליל...", היה אומר, "...וצפת מוכרחה להיות שלנו...". בקרב זה נפצע ומת מפצעיו ביום כ"ט ניסן תש"ח (8.5.1948). הובא לקברות בצפת.
בן 19 בנפלו.

אלבום תמונות