דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי אשכנזי צבי ז"ל

Ashkenazi Tzvi
בן שולמית ולוי
נולד בברלין, גרמניה
ב-ח' אלול תר"צ, 2/9/1930
עלה ב-1932
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד השישי - "ירושלים", פל' ח', חטיבת הראל
תפקיד: לוחם
נפל בקרב בלווי שיירה
במלחמת העצמאות
ב-ט"ז אדר ב תש"ח, 27/3/1948
מקום נפילה: נבי דניאל
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 18 בנפלו

קורות חיים

צבי אשכנזי בן לוי ושולמית, נולד ביום ח' באלול תר"ץ (2.9.1930) בברלין, בירת גרמניה. עלה לארץ בשנת 1932 והתחנך בבית-החינוך על שם משה הס בפתח-תקווה. המשיך את לימודיו בגימנסייה "אחד העם". עם סיימו את הכיתה השמינית התגייס לפלמ"ח. בתחילה שירת בגבעת-השלושה ומשם עבר לרמת-רחל. ביישן מטבעו, אבל עז-רוח ועקשן. התמסר לכל תפקיד שהוטל עליו. חסון, גבה-קומה ושופע חיים. מוכן לעזור לכל.
עם הכרזת האו"ם כתב הביתה: "לא במזל חגיגות החלה המדינה, במזל דמים החלה. אלפיים שנה חיכינו לרגע זה ובבוא רגע גדול זה נדע גם להקריב למענו קרבנות". בפרוץ הקרבות יצא ונלחם בחזית ירושלים, אם כי עדיין לא היה חייב גיוס. רבות סיפר על פעולותיו ופעולות חבריו בסביבה עוינת זו. ביחוד סיפר על חבריו שנפלו.
צורף כמלווה לשיירה שיצאה לעזרת גוש-עציון בט"ז באדר ב' תש"ח (27.3.1948). צבי נפל בעת הקרב ליד נבי-דניאל, כאשר הלוחמים פוצצו עליהם את המשוריין כדי שלא ליפול בידי האוייב. ביום כ' באדר ב' תש"ח (31.3.1948) הובא לקבורה בסנהדרייה.
בכ"ג בחשוון תש"י (15.11.1949) הועבר למנוחת-עולמים להר הרצל בירושלים. בן 18 בנפלו.

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

רשימות לזכרו

מדברי אב שכול

לפני עשרים וכמה שנים בעלותי ארצה הזהירו אותי שהארץ דורשת קרבנות.
את המצוה, שאני לא קיימתי בנפשי קים בני צבי! איש גבור של ידע כניעה מהי
הוא את הנפש נתן, את נפשו הקריב על מזבח האומה. יש אנשי מעלה שהם מעטים הזוכים לדרגה עילאית אשריו שזכה לכך.
לוי אשכנזי.

רשימות לזכרו

מדברי משה אטלס

"עד היום קשה להשלים עם הרעיון שצבי איננו! מהגן ביה"ס, גימנסית אחד העם בפ"ת עד היותו למבוגר יום התגיסותו לפלמ"ח. הנה פרשת חיו הקצרים, רק אתמול קפץ מכיתה לכיתה הנה הוא הולך ביום גשם ילד חסון קומה גבוהה פנים אדומים מלאים חיים מצח גבוה אצילי עם פינות חדות תורשת משפחתית.
במכנסים קצרים, נראים שוקיים אדומים וחסונים בעוז ובמרץ משרך בבוץ. רץ הכפר סוחב את התיק עם הספרים בלי לאות בגשם השוטף - כולו אומר אמץ ובטחון
צבי הבן יחיד יקיר להורים חברי הכפר. בישן בטבעו.. עקשן לכל דבר. רצון כביר לאמונה חזקה בכוחותיך. צבי, שמך על שם סבך ז"ל חיים צבי אשכנזי אב"ד. לא רק השם ירשת מסבך אלא ההתמסרות. האני מאמין החזק! האהבה הגדולה להעם והקנאות בלי גבול להארץ ולגאולת ישראל.
זכורה לי השיחה האחרונה איתך: רציתי להשפיע עליך, היות שעודך צעיר, עוד לא חיב גיוס אולי כדאי שתדחה התגיסותך לפלמ"ח ואולי תשאר בכפר הפעולות הגנה. כי ידעתי צער הוריך! ואתה, צבי, בעוז ובתבונה הסברת לי, שעלינו לחנך את ההורים כי לא רק להם הילדים - הם שייכים להעם! ועליהם למלאות מצוות העם בלי חשבונות פרטיים שלהם ושל ההורים. בפרט כשהעם בסכנה. איזה ערך יש לצער הורים! נדהמתי ונסתמו כל טענותי התבישתי בפניך צבי! אני הזקן ואתה הצעיר ! אשרי העם שככה לו! מבורכים ההורים שחינכו אותך אשרי צור מחצבתך ממנו ינקת וגדלת והיית לבן חייל!!
איכה נפלו גיבורים כואב הלב גדול הצער בך בחר הגורל
קם העם באה הגאולה - קמה המדינה וישראל סבא עלם חמד צבא הגנה לישראל, הגבולות מדן ועד באר שבע והלאה - ואתה צבי לא זכית לכל זה !
אמנם, יש שלומים ונחומים, אבל כואב הלב וקשה להשלים למה גם אתה! עודך צעיר ורך בשנים אפילו לא חייב גיוס!!
שמך ודמותך לא ימוש מקרבנו לעדי עד
משה אטלס כפר סירקין