דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי יהודה מרדכי ז"ל

Yehuda Mordechai
בן חנה ואברהם
נולד בירושלים
ב-ז' אדר תרפ"ח, 28/2/1928
יחידות: הגדוד הרביעי
נפל בקרב במיבצע יבוסי
ב-י"ד ניסן תש"ח, 23/4/1948
מקום נפילה: נבי סמואל
נקבר בקרית ענבים
בן 20 בנפלו

קורות חיים

בן אברהם וחנה. נולד ב-28.2.1928 בירושלים. בילדותו עברה המשפחה לחיפה. גמר את בית-הספר העממי "עתיד" ובגלל המצב החומרי הדחוק החל לעבוד כמוכר בקיוסק שבקולנוע "אורה". בזמנו הפנוי התחיל אחר-כך ללמוד חשמלאות בקורס שבבית-הספר המקצועי שליד הטכניון העברי.
במארס 1948 התגייס לשירות המולדת. התייצב לחיל-הים, אחר-כך הועבר לשירות יבשתי באחת המחלקות של גדוד "הפורצים" שבחטיבת "הראל". התאמן בכל סוגי הנשק ואמונים של חיל רגלים, ב"עזרה ראשונה" ובמרגמה. תמיד קיווה לטוב ולאמו אמר :"אמא, אל תדאגי, הכל יהיה בסדר ועוד תראי את עתידך המזהיר כנגד העבר שלך"
השתתף בפעולות נגד קולוניה ובית-מחסיר ובתפיסת משלטים בדרך משער-הגיא לירושלים. ביומן פעולותיו רשם גם את השתתפותו בלויות של חברים שנפלו בקרבות. באחרונה היה ביחידה שניסתה לכבוש את נבי סמואל ושם נפל ב-23.4.1948. הובא למנוחת עולמים בבית הקברות בקרית ענבים ב-25.4.1948.

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

רשימות לזכרו

לזכרו - מאחיו

קשה להשלים עם העובדה שיותר לא אראה עוד את העלם יפה התואר ויפה המראה, אשר יקר לי מכל בחיים.
זוכר אני את הימים שעברו עליך. בדוחק חיית אך ידעת להסתדר. בימים עבדת ובלילות למדת. בעבודתך רכשת לך ידידים ומכירים רבים. נער נאמן ומסור היית לכל ולכן הכל אהבוך. הרבה שאיפות היו לך ואחת מהן - מדינה עצמאית. בשאיפתך זו נקרע מהלך חייך אשר לא אוכל להאמין בו ואינני מאמין בו כי לא אראה שוב את פניך היקרים.
אחי היקר, נוח בשלום על משכבך וינעמו לך רגבי האדמה. מרדכי היקר, תהא נשמתך צרורה בצרור החיים של גבורי האומה שמסרו את נפשם על מזבח העם וקדושת שחרור המולדת.
אחיך השכול, יהודה.

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח

רשימות לזכרו

לזכרו - מאמו

בין הקרבנות שהקריבו את היקר להם על שחרור המולדת והאומה יהי ברוך זכרו של מרדכי יהודה אשר נפל בקרב על נבי סמואל בהרי יהודה.
בני, מצאת את מנוחתך במקום ובעיר שנולדת בה. נגדע עץ מגן ביתי. נקטפת מאתנו בלא עת, תמיד קיווית לטוב, ואמרת לי "אמא, אל תדאגי, הכל יהיה בסדר ועוד תראי את עתידך המזהיר כנגד העבר שלך. ועתה קשה לי מאוד להשלים עם העובדה כי מרדכי שלי אינו עוד. אור עיני היית ונר כל משפחתך ועם נפלך כבה כוכבינו ודעך אורו. מרדכי לא נשכחך ולו גם לרגע קט. עוד חפציך, ספריך ובגדיך המאובקים מחכים לשובך. האמת הוא הדבר כי לא תשוב עוד?
הן יודעת אני את העבר אין להשיב, אך הלב כואב מאוד וזכור נזכרך לעד.
מרדכי היקר, לא אוכל מנות כל סגולותיך. עד כמה שאכתוב לא אגמור. שלום לעפרך. תהי נשמתך צרורה בצרור החיים עם כל נשמות גבורי האומה והמולדת.
אמך השכולה

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח

מפרי עטו