דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

יש מלך בירושלים

תוכן הסרט:
“יש מלך בירושלים” מציג את סיפור ירושלים תחת שלטון המנדט הבריטי, באמצעות נקודות מבט שונות – בריטית, ישראלית ופלסטינית, תוך שילוב סרטי ארכיון נדירים שצולמו בתקופת המנדט. הקונפליקטים הלאומיים והדתיים שליוו את חיי העיר גרמו לשפיכות דמים מתמדת ולא נפתרו. כאשר מתעמקים בבעיות אלה שהטרידו את הממשל הבריטי בירושלים, מגיעים למסקנה מעוררת השתאות: דבר לא השתנה – מה שהיה הוא שהווה!
לויד ג'ורג', ראש ממשלת אנגליה, כינה את ירושלים בדצמבר 1917:"מתנת חג המולד לאומה הבריטית". לו ידע כמה תעלה המתנה הזו לאימפריה, יתכן שהיה מבקש מתנה אחרת...
החלום הבריטי על ירושלים הקדושה והאהובה עבר תהפוכות עד שהפך לחלום בלהות. בתקופת המנדט ירושלים הפכה לבירת הארץ, עיר מודרנית שמספר תושביה שולש. מעמדה כעיר קדושה לשלוש הדתות עורר מאבקים דתיים ולאומיים ושפיכות דמים הדדית. אך האלימות לא עצרה את פיתוח העיר בכל התחומים.
הסרט עוקב אחר שלושים שנות השלטון הבריטי בירושלים, באמצעות היסטוריונים המיצגים את נקודות המבט העברית, הפלסטינית והבריטית. הסיפור ההיסטורי מלווה בקטעי יומני קולנוע מהימים ההם, הממחישים את תולדות הסכסוך שלא בא על פתרונו עד היום.
משתתפים: סר מרטין גילברט, ד"ר ברנרד וסרשטיין, לורד מייקל אלנבי, פרופסור יהושע בן אריה, פרופסור גדעון ביגר, ד"ר מוסטפה כבהא, פרופסור מוסא בודיירי, דוד קרויאנקר, מירון בנבנישתי.
תחקיר ותסרים: יעקב גרוס.
מס' קלטת: 6.47
הופק ב - 2007
בימוי ותסריטאות: אלי כהן
מפיקים: צבי שפי