דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הים האחרון - "כנגד כול הסיכויים"

תוכן הסרט:
סרטה של אילנה דרוקר מתעד את מסעו של אחרון הנפילים מדור תש"ח, המתבונן על המציאות הישראלית של היום, וחש אכזבה עמוקה. חיים גורי - הים האחרון שירים כמו ״שיר הרעות״ ו״באב אל וואד״ זיכו אותו בכינוי ״משורר המלחמות״, אבל בשנים האחרונות נפער סדק עמוק בתפיסת עולמו של חיים גורי. ״זה הראיון האחרון שלי,״ אומר גורי לבמאית אילנה דרוקר. היום לא רק עלילות גבורה יש בשיריו, אלא גם ביקורת עצמית וספקות. זהו סרט על מסעו של אחרון הנפילים של דור תש״ח, המתבונן על המציאות הישראלית של היום, וחש אכזבה עמוקה. הוא מרגיש כי אינו מכיר עוד את הארץ שבה נולד. כיליד תל-אביב שחי בירושלים, בקשתו האחרונה היא כי בבוא יומו, כאשר חבריו ילוו אותו בדרכו האחרונה, יביא כל אחד מהם שקית ובה חול זהוב מחוף ימה של תל-אביב, ויפזר על קברו. דול המשוררים של דור תש"ח, חיים גורי, בסרט נוגע ללב, אישי ובלתי אמצעי.

היוצרת והבמאית, אילנה דרוקר, מנתבת את שיריו בהקשר של תקופה ורגש, זיכרון וגעגוע והרבה מאד כישרון. שירים כמו "שיר הרעות, "באב אל וואד", "הנה מוטלות גופותינו" ועוד ועוד, זיכו אותו בכינוי "משורר המלחמות", אבל בשנים האחרונות נפער סדק עמוק בתפיסת עולמו של חיים גורי.

היום לא רק עלילות גבורה יש בשיריו, אלא גם ביקורת עצמית וספקות. זהו סרט על מסעו של אחרון הנפילים של דור תש״ח, המתבונן על המציאות הישראלית של היום, וחש אכזבה עמוקה. הוא מרגיש כי אינו מכיר עוד את הארץ שבה נולד.

הסרט פוגש את גורי במספר אירועים בחייו: הפלמ"ח ששיר ה"רעות" מלווה אותו וכן השיר "באב אל וואד", שליחותו להונגריה לפני מלחמת השחרור ולהבאתם של ניצולי שואה, השיר "הנה מוטלות גופותינו" שכתב בעת שהותו באירופה, עבודתו כעיתונאי וסקירת משפט אייכמן. וכמובן, עבודתו כבמאי ויצירת הטרילוגיה שלו על השואה "המכה השמונים ואחת" – סרט שהיה מועמד לפרס האוסקר כסרט הזר הטוב ביותר וגרף שבחים רבים. וגם, היחסים בינו ובין אשתו עליזה, בסרט שהוקרן במוזיאון תל אביב במסגרת פסטיבל אפוס לסרטים בינלאומיים.
מס' קלטת: 6.43
אורך הסרט: 51 דקות
הופק ב - 2015
בימוי ותסריטאות: אילנה דרוקר
מפיקים: אילנה דרוקר - הערוץ הראשון