דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

השיבולת והחרב

תוכן הסרט:
הסרט הוא מעין חקירה של המושגים והערכים אשר נגזרים ממורשת הפלמ"ח. האם נעלמו לגמרי עקבותיו של דור הפלמ"ח או שטיבו, ערכיו ואיכויותיו נטבעו עמוק במהותה של מדינת ישראל? האם היו אלה ארגון ותרבות היפים רק לשעתם? הסרט מפגיש את הצופה עם דמויות ההווה והעבר - אנשי הפלמ"ח, בניהם ונכדיהם המשמשים כאן ראי לחברה הישראלית כולה.
כ- 60 שנה חלפו מאז נוסד הפלמ"ח. החברה החילונית בישראל שינתה את פניה. האידיאליזם והפטריוטיזם התמימים והטוטאליים שעל בסיסם נבנתה הזהות הישראלית ואותם ייצגו יותר מכל חברי הפלמ"ח הלכו ונחלשו והוחלפו בערכים אחרים. האם נעלמו לגמרי עקבותיו של דור הפלמ"ח או שטיבו, ערכיו ואיכויותיו נטבעו עמוק במהותה של מדינת ישראל? האם היו אלה ארגון ותרבות יפים רק לשעתם, או שהאתוס שהצמיח נכון ונדרש גם היום? הסרט הולך בעקבות שאלות אלה ומפגיש את הצופה עם דמויות ההווה והעבר - אנשי הפלמ"ח, בניהם ונכדיהם, המשמשים כאן כראי לחברה הישראלית כולה. האם יש זיקה והמשכיות, ואם כן מה טיבם? הסרט הוא מעין חקירה של המושגים והערכים אשר נגזרים ממורשת הפלמ"ח. הסרט הוא מעין חקירה של המושגים והערכים אשר נגזרים ממורשת הפלמ"ח. האם נעלמו לגמרי עקבותיו של דור הפלמ"ח או שטיבו, ערכיו ואיכויותיו נטבעו עמוק במהותה של מדינת ישראל? האם היו אלה ארגון ותרבות היפים רק לשעתם? הסרט מפגיש את הצופה עם דמויות ההווה והעבר - אנשי הפלמ"ח, בניהם ונכדיהם המשמשים כאן ראי לחברה הישראלית כולה.
הפלמ"ח בעיני הדור השני. תרבות הפלמ"ח. מוסר הלחימה. טוהר הנשק. יגאל אלון (עליו) ומעורבותו בהתנחלויות. איפיון המתנחלים מול חברי הפלמ"ח. קטע מהסרט "הוא הלך בשדות". משה דיין (עליו). רצח יצחק רבין.
בסרט מופיעים חברי פלמ"ח ובני משפחות של חברי פלמ"ח.
פרופסור עוז אלמוג, בנו של זאב אלמוג. אסי דיין בנו של משה דיין יחד עם בנו ליאור. בתו של גברוש רפפורט הנשואה ליהודה בן-חורין. כן מופיעים: סימה כהן, רומי ומיקי כהן, תמי כהן, יולי גרשטל, רחל רבין-יעקב, משפחת בן-חורין, זהרירה חריפאי, רבקל'ה קרמר, שרולנה, שמואל הרם, רעננה, חיים חפר.

מס' קלטת: 1.18
אורך הסרט: 56:31 דקות
הופק ב - 2007
בימוי ותסריטאות: חיים יבין
מפיקים: חיים חפר
צילום: אורי אקרמן