דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
תקנון הפרס - 2022

פרס יוסי הראל

יוסי הראל שימש במהלך השנים 1945-1948 כמפקד אוניות מעפילים אשר הובילו אלפי אנשים ניצולי שואה בדרכם מאדמת אירופה לעבר חופי ארץ ישראל. יוסי הראל היה מפקד אוניית המעפילים "כנסת ישראל" אשר הפליגה לחופי ארץ ישראל בחודש נובמבר 1946. לאחר מכן בחודש יולי 1947 פיקד יוסי הראל על האוניה "אקסודוס" ובחודש דצמבר 1947 היה מפקד על אונית "הפאנים" אשר הפליגו מחופי רומניה לעבר ארץ ישראל.

לאחר פטירתו של יוסי הראל החליטה משפחתו יחד עם עמותת דור הפלמ"ח לייסד פרס לציון זכרו ופעלו. פרס יוסי הראל להעפלה – לעליה – לקליטה, נוסד בקיץ 2014, ונועד להעניק פרס לעמותה, לאנשים וליוצרים אשר פעלם קשור עם מטרות הפרס: העפלה, עליה וקליטה.
בגלל מבצע "צוק איתן" נדחה הטקס של הענקת הפרס לחודש יולי 2015. ממועד זה מעניקים משפחת הראל ועמותת דור הפלמ"ח את הפרס מדי שנה ובשנה.

הזוכים לשנת 2015:
פרס ראשון – לבמאי גד אייזן על סרטו "שם קוד –רפיח"
פרס שני – לד"ר אריה אזולאי על ספרו "נוער בסערה – תנועות הנוער היהודיות במרוקו".
פרס שלישי – לזיוה בראל-שושני על ספרה לילדים "אפשר לצאת לדרך! המסע של סבא ראובן".

הזוכה לשנת 2016:
עמותת "עולים ביחד", אשר מטרתה שילוב אקדמאים ישראלים, יוצאי אתיופיה בתעסוקה הולמת ומיטבית כציר מוביל לקידום ושילוב יוצאי אתיופיה בכלל בחברה הישראלית.

הזוכה לשנת 2017:
גרעין "צבר" של תנועת הצופים העבריים בישראל. תכנית "צבר" מעניקה מעטפת חברתית וחינוכית לצעירים יהודיים וישראליים בתפוצות הבוחרים לבוא לישראל על מנת לשרת שירות מלא בצה"ל.

הזוכים לשנת 2019:
עמותת "אח גדול" למען חיילים בודדים, מיזם חברתי התנדבותי ייחודי.
השחקנית והיוצרת חוה טיזזו, על הצגת היחיד "האור של אלמז" סיפור בין דורי על אם ובתה - העלייה מאתיופיה וההשתלבות בישראל.

הזוכים לשנת 2020:
עמותת "טנא בריאות" - הוקמה בשנת 2006, על מנת להתמודד עם אתגרים יחודיים של קהילת יהודי אתיופיה בישראל.
עמותת "מורשת הבריחה" - תנועת הבריחה היא התארגנות ציונית שהייתה אחראית להגירה הבלתי חוקית של כ-300 אלף ניצולי השואה לארץ ישראל בשלהי מלחמת העולם השנייה ולאחריה, בין השנים 1944-1949.