דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

דוד מנחם ז"ל

בן סופי ויצחק-איזידור
נולד בגרמניה
ב- תרעב, 13/1/1912
עלה ב-ינואר 1940
גוייס ב-1944
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא", חטיבת הראל, פל' א', הגדוד הראשון
תפקיד אחרון: אפסנאי
שוחרר ב-1948
נפטר ב--י"ד שבט תשמא, 13/1/1981
נקבר בקיבוץ בית השיטה

קורות חיים

מנחם דוד בנם של יצחק – איזידור  וסופי, נולד בגרמניה בעיר בוטרופ בכ"ח תמוז התרע"ב,  13.1.1912. התייתם מאביו בגיל צעיר. סיים לימודיו בהצטיינות אך מחמת עול פרנסת אמו ושני אחיו הצעירים ממנו, לא המשיך לאוניברסיטה. ב – 1928 הצטרף לתנועה הציונית. היה פעיל ורכז אזור ובהמשך ממונה על שחרור מבריחי גבול יהודים שנתפסו בידי הגסטאפו. לאחר עליית הנאצים, שולח את שני אחיו הצעירים לארץ ובהמשך גם את אמו. ב – 1936 עובר להכשרה החקלאית "גוט ווינקל" שם הוא מכיר את אשתו לעתיד – חנה. ב – 13.9.1939 יוצאים עם קבוצת צעירים חניכי תנועות הנוער במסע לארץ ישראל, על אונית המעפילים "הילדה". ב – 24.1.1940 מגיעים לחיפה ונשלחים למחנה המעצר עתלית. הנשים והילדים משוחררים לאחר שלושה חודשים והגברים לאחר ששה. חנה ומנחם מתחתנים ומצטרפים לקיבוץ בית השיטה. נולדים להם שני ילדים, יצחק וגיל. חרף מצבו המשפחתי וגילו המתקדם יחסית, מתנדב לפלמ"ח ומגויס ב – 1944 לפלוגת משמר העמק, היא פלוגה א' כאפסנאי. עובר עמה לרמת יוחנן ואחר-כך ליגור. בתום שרות של שנתיים, שוחרר ל"רזרבה".
חזר וגויס בסוף 1947 לגדוד החמישי בחטיבת הראל. מוצב בחולדה ואחר-כך נע עם הגדוד למעלה החמישה. משתתף גם בלווי שירות. כאשר הגדוד עובר ל"סרפנד" להתארגנות, מפאת גילו – 36, מציעים לו לעבור לתפקיד מטה עורפי. הוא מעדיף להשתחרר ולחזור לבית השיטה. שם, יחד עם אשתו חנה הם בונים את מפעל השימורים "זיתי בית השיטה" ומביאים לעולם את ילדם השלישי.
במלחמת יום הכיפורים אבד בנם הצעיר גרשון, אירוע הגובה ממנו מחיר כבד, כדי כך, שבעת טיול רגלי והוא רק בן 69, נופל ומת. מנחם דוד נפטר בי"ד שבט התשמ"א, 13 בינואר 1981 ונקבר בקיבוצו בית השיטה.

הפרטים והמידע נמסר על יד הבן, יצחק דוד.

 

אלבום תמונות