דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לוחם חזן ישראל

בן לאה ומרדכי
נולד בירושלים, ישראל
ב-17/2/1927
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד הראשון, פל' ד', חטיבת יפתח
תפקיד אחרון: סמ"מ
שוחרר ב-11/1949

קורות חיים

ישראל נולד  בעיר העתיקה בירושלים ב-19 בפברואר שנת 1927, בבית חולים משגב לדך. כשהיה בגיל 5 וחצי, נפטר אביו והם עברו מהעיר העתיקה לנחלאות.  ישראל הועבר לבית היתומים הספרדי ברחוב יפו ואחיו שמואל אומץ על ידי משפחה אחרת. אמו ואחיותיו עבדו ובגיל 14חזר להתגורר עם אימו בנחלאות. ישראל היה חבר בנוער העובד ומשם יצא לקורס מ"כים של הגדנ"ע. בשנת 1947  התגייס. אחרי קורס מכי"ם בגדנ"ע, נשלח לקורס מתקדם ומשם גוייס להדריך מגויסי פלמ"ח בגבעת אולגה. שם היה עד 15 מאי 48. ומשם הועבר למחנה פילון.  לאחר מכן הצטרף לפלוגה ד' בפיקודו של איתמר גולני ושרת בגדוד הראשון של חטיבת יפתח. 

פעילות במסגרת הפלוגה: השתתף במבצע כיבוש מלכיה ובכיבוש הגליל. עם סיום כיבוש הגליל ירד במסגרת הגדוד הראשון בחטיבת יפתח לצריפין. נטל חלק במבצע דני  במטרה לכבוש את רמלה – לוד ואת לטרון. בסיום המבצע היה במשלט מעל הכפר אלכובאר, בתצפית על משטרת לטרון.  השתתף בניסיון לכיבוש לטרון לפני ההפוגה הראשונה. מבצע זה איפשר את הרחבת הפרוזדור והקמת דרך בורמה.
משם ירדה חטיבת יפתח לדרום, לאזור בית קמה, ונלחמה על משלטים רבים כולל חירבת מחאז. ביום היו המצרים כובשים את השטח ובלוחמת לילה הפלמ"ח היה משתלט עליו חזרה . כאשר ישבו במשלט "התרנגול" , בו היו תחת קשה, נפצע ישראל בגב התחתון, פונה לרוחמה והוטס בדקוטה לבית חולים תל השומר. 
כאשר החלים, כבר פורק הפלמ"ח והוא שוחרר בסביבות  נובמבר 1949.בשל פרופיל רפואי נמוך .  במועד זה החל לעבוד כשוליה במסגריה ומאוחר יותר מצא עבודה ב"סולל בונה", שם היה מפעיל צמ"ה משנת 1952 עד 1961. בשנת 1953 התחתן עם רבקה פרננדס , מאז הם נשואים עד עצם היום הזה. עם שתי בנות ובן , 9 נכדים  ו 16 נינים. בשנת 1967 פתח יחד עם אשתו רבקה את "המזנון של חזן" שהיה ידוע בכל ירושלים, ועבדו בו יחד משך 20 שנה . ישראל ורבקה חזן חיים כעת ב"בית בכפר" בגדרה.

 

 

 

 

אלבום תמונות