דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

שבת זליגמן חוה-אווה

בת משה
נולדה ברומניה
ב-1930
עלתה ב-1946
גוייסה ב-1947
שרתה בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידות: הגדוד הראשון, פל' א', חטיבת יפתח
בהכשרת מסילות
תפקיד אחרון: לוחמת
שוחררה ב-1949

קורות חיים

חוה נולדה ב- 1930 בעיירה פאלצ'יו ושמה היה אווה זליגמן. לאביה הייתה חוות בקר וצאן ומן החלב הכין שלושה סוגי גבינה. "יש לי שלוש בנות, כל בת והגבינה שלה", נהג להתלוצץ. בגלל הסביבה הלא-יהודית, ברצותו להעניק לבנותיו מושגים ביהדות, שכר שוחט שלימד אותן אלף-בית וברכות. אביה גם סיפק בשר לצבא הרומני, אך הדבר לא עזר לו ולמשפחתו במלחמת העולם השנייה. כל יהודי העיירות גורשו לערים הגדולות על ידי ממשלת רומניה שהייתה בעלת ברית של גרמניה הנאצית. משפחת זליגמן עברה לעיר ברלאד וב-1941 האב נלקח לעבודת כפייה בהשאירו את אשתו ובנותיו חסרות מקור פרנסה. 
בסוף אוגוסט 1944 רומניה נכנעה לבעלות הברית ותנועות הנוער הציוניות שפעלו במחתרת עברו לפעילות גלויה. חוה הצטרפה לתנועת "השומר הצעיר", אימצה את השם העברי חוה וביקשה לעלות לארץ ישראל. כעבור שנה, ביולי 1946 הפסיקה את לימודיה לאחר שהשלימה עשר כיתות. היא יצאה לבוקרשט הבירה וצורפה לקבוצות שעברו ברכבת ליוגוסלביה. משם יצאה באוניות המעפילים "הגנה" שנלכדה על ידי הצי הבריטי ונוסעיה נכלאו לזמן-מה במחנה עתלית.
לאחר שחרורה הועברה ל"עליית הנוער" וצורפה לחברת נוער ג' בקיבוץ מסילות. חצאי ימים למדה וחצאי ימים עבדה, בעיקר בגן הירק, בפלחה ובסניטציה. אחרי הכרזת האומות המאוחדות בכ"ט בנובמבר 1947 על הקמת מדינה יהודית, התגייסה לפלמ"ח יחד עם קבוצת הנוער והוצבה לפלוגה א' בגדוד הראשון. היא עברה עם הגדוד לגליל המזרחי. במסגרת חטיבת יפתח התקיימה היכרותה הראשונה עם מלחמת העצמאות: "עברתי טראומה קשה כשנקראתי לזהות גופות בראש פינה וזיהיתי ביניהן אחד מחברי קבוצתנו שנפל במלכיה". היא השתתפה בכל מערכות הגדוד, בחזיתות הצפון, המרכז והנגב המנותק, אליו עברה ברגל דרך קווי האויב המצרי. כדבריה, "בגדוד מילאתי כל תפקיד שנדרשתי, שמירות ומטבח". עם הקמת צה"ל קיבלה מספר אישי 40647.
עם שחרורה בסיום מלחמת העצמאות חוה הצטרפה לקבוצת ההכנה להתיישבות בקיבוץ בר-עם, אך עזבה את הקבוצה לאחר שנישאה לחבר הקבוצה זאב קובליו שהתגייס למשטרת ישראל. הם נדדו במקומות בהם שירת ולבסוף עברו להתגורר בירושלים. בני הזוג התגרשו ומקץ כמה שנים חוה נישאה לד"ר יצחק שבת, וטרינר, ממנו התאלמנה. במהלך השנים היא עבדה במקצועות שונים, ביניהם כקוסמטיקאית וכאחות מעשית בתחום הפסיכיאטריה. עם פרישתה לגימלאות השתתפה בקורסים להרחבת השכלתה – תנ"ך, ספרות ואמנות. הצלחתה בחוג לאמנות ועמידתה במבחנים הביאו אותה להדריך בהתנדבות במוזיאון ישראל. היא מתגוררת בירושלים, מוקפת שני בניה מנישואיה הראשונים – יגאל ומירון – וצאצאיהם לרוב.
 (הפרטים נמסרו על ידי תהילה עופר, מבוססים על הספר "נעורינו" בעריכתה)
 

אלבום תמונות