דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי כץ ישראל (יעקב) ז"ל

בן רחל ויצחק-דויד
נולד בפולין
ב-כ"ד סיוון תרפ"ד, 26/6/1924
תפקיד: קשר
נפל בקרב
ב-ג' תמוז תש"ח, 10/7/1948
מקום נפילה: רוחמה
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 24 בנפלו

קורות חיים

כץ ישראל-יעקב בן יצחק-דויד ורחל. נולד ב-26.6.1924 באוסטרוביץ, פולין. התחנך בבית-ספר דתי-לאומי של ה"מזרחי". הכניס לבית ההורים אוירה ארצישראלית ודרש מהם בתמידות לעלות אתו ארצה. משלא נטו ההורים להיענות לדרישתו ציפה בקוצר-רוח להתבגרותו, כדי שיתקבל לתנועה חלוצית מאורגנת ויוכל לעלות לארץ גם בלעדי הוריו.
בגרותו חלה בתקופת הדיכוי והרצח של הכובשים הנאציים, והאמונה בעתידו בארץ הפיגה את הדכאון מנפשו. אמונתו זו חיזקה אותו גם בגיטאות ובמחנות-הסגר, ובינואר 1945 הגיע לארץ.
עבד בנגרות ובמסגרות במושב שיתופי מולדת ואחר-כך בתל-אביב. נשא אשה והתכונן ליהנות מחייו, בארץ מאוייו והנה נקרא להגן עליה.
לא חיכה לצו ההתיצבות, כמתנדב הצטרף לשורות ההגנה מוכן להשתתף ולקחת בה חלק. הבין כי זהו תפקידו של כל צעיר בישראל. נכון תמיד לעמוד לעזרת הכל.
השתתף בקרבות רבים ועזים בנגב וגמר קורס לקשרים. בשעת הפצצת רוחמה נכנס לאהלו לקחת מקלע ולירות במטוס האויב, ולפני הגיעו לעמדתו נפגע בצרור כדורי האויב ונפל ביום ג' בתמוז תש"ח (10.7.1948). היה קבור ברוחמה.
ביום כ"ט באייר תש"י (16.5.1950) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות בנחלת-יצחק. הניח אשה.

אלבום תמונות

מפרי עטו

מפרי עטו

מכתב לאחיותיו

15.2.47
שלום לכן אחיות יקרות שלי

בראש ובראשונה הנני מודיע לכן כי שלומי טוב. הנני בריא ושלם. עובד ולומד ומקוה לשמוע גם מכן אותו הדבר. אינני יודע מה עם תשובתכן, אינני יודע אפילו מה שלום ציפורה? אני כבר מתגעגע למכתבכן. אני לא יודע מה לעשות או לטלפן לכן או לכתוב. אני יודע, שמשה מקבל מכתבים מאחותו ואני צריך לחכות על תשובתכן זמן רב. תכתבו לי מה שלומכם ואיך צפורה מרגישה? ומה היה לה. תאמינו לי, שגם כן אין לי הרבה זמן פנוי ובכל זאת אני כותב לכן כל שבוע מכתב. רציתי לקבל חופש אבל לצערי אני לא יכול לקבל עתה חופש, אולי בעוד שבוע אני אקבל חופש ואז אני אבוא אליכם לכמה זמן, אז אני עוד לא יודע! צביה בקשה ממני - - - ואני לא יודע מה לעשות. ואני צריך משהו לסדר בתל אביב. אבל בכל זאת אני לא יכול לנסוע! תכתבו לי אם קיבלתן מכתבים ממשה או מיעקב. אני כתבתי למשה מכתב אבל אינני יודע אם הוא יאמין לי בנוגע למכתב. הוא יחשוב שאני לא רציתי לשלוח להם את המכתב? תכתבו לי אם כתבתן מכתב לסוכנות בנוגע למכתב ששלחתי לכן. אם עוד לא כתבתם אז אני מבקש שתכתבו להם. אני מבקש מכן תשובה בהקדם האפשרי. נדמה לי שאני אטלפן עוד היום אם אני אקבל קשר איתכן. יותר חדשות אין לי מה לכתוב. אני מסיים את מכתבי להתראות בקרוב ביחד. דרישת שלום לכן מאחיכן ומכל החברה.
ישראל כץ