דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי קסירר ישראל ז"ל

בן לאה וברוך
נולד ב תרפ"ט, 1929
יחידות: הגדוד הראשון
נפל בקרב
ב-ג' סיוון תש"ח, 10/6/1948
מקום נפילה: גזר
נקבר בקיבוץ גזר
בן 19 בנפלו

קורות חיים

קסירר ישראל בן ברוך ולאה. נולד בשנת תר"צ (1930) ברוסקווה - פלך מרמורש שברומניה. ישראל היה הצעיר מבין שמונת ילדי המשפחה, החל את לימודיו בגיל רך ב"חדר" והמשיך בלימודים בבית ספר נוצרי בעירו.
עם פלישת הגרמנים לרומניה נשלחה כל המשפחה למחנה ההשמדה אושוויץ וב'סלקציה' פוזרה המשפחה בין המחנות השונים רק ישראל ואביו נשלחו למחנה עבודה. בזכות הופעתו הנאה של ישראל נלקח ע"י קצין נאצי לשמש לו "נושא כלים" ועוזר, מעמד זה זיכהו ביחס מיוחד שהתבטא במנות מזון מוגדלות שאותן חילק עם אביו. לרוע המזל ימים ספורים לפני השחרור - נורה אביו למוות מכיוון ששתה מים בלא נטילת רשות.
עם השחרור מהמחנות חזר ישראל לעיר הולדתו שם פגש את אחיותיו ואז הביע את רצונו העז לנסוע לארץ ישראל. לכן נסע לגרמניה, מצא דרך להצטרף לאוניית מעפילים שעשתה דרכה לארץ ישראל וקיווה שהנה הוא מגיע למחוז חפצו, אלא שהאוניה נתפשה ע"י הבריטים והמעפילים שעליה נשלחו למחנות המעצר בקפריסין. בשלהי שנת 1947 הגיע ישראל לארץ, ומיד עם בואו גוייס לפלמ"ח לחטיבת "יפתח". הוא נשלח עם אחדים מחבריו ליחידה לקיבוץ גזר שבצד הכביש רמלה לטרון.
ביום ג' בסיון תש"ח (10.6.1948) - ערב ההפוגה - הפתיע כוח של הליגיון הערבי את מגיני הישוב ובעזרת תותחים ושריון ריכך את הגנת הקיבוץ. בין הפצועים היה גם ישראל שנלקח לבונקר המרפאה, אולם בהתקפה השניה נפגע בונקר המרפאה וישראל היה בין עשרים ושמונת חללי ההתקפה הזו. אחרים נפלו בשבי. עוד באותו יום ערכו כוחות הפלמ"ח התקפה ושחררו את גזר הכבושה. ישראל הובא למנוחת-עולמים בגזר. אחיותיו הגיעו ארצה ימים אחדים לאחר שנפל בקרב. אחד מחבריו בישר להם את הידיעה המרה.
בבית הקברות של קיבוץ גזר, ליד חלקת הגיבורים, הוקם גלעד לזכר הנופלים במקום במלחמת השחרור, שם מונצח זכרו של ישראל.

אלבום תמונות