דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

רב"ט הר נשר איתן ז"ל

בן נעמי וברוך
נולד בתל אביב
ב-כ"ט שבט תרפ"ח, 20/2/1928
יחידות: הגדוד הרביעי, פלי"ם
נפל בקרב באבטחת הדרך לחיפה
ב-י"ד אדר ב תש"ח, 24/3/1948
מקום נפילה: סמוך לג'בע
נקבר בחיפה
בן 20 בנפלו

קורות חיים

הר-נשר איתן בן ברוך ונעמי, נולד בכ"ט בשבט תרפ"ח (20.2.1928) בתל-אביב. למד תחילה בבית-החינוך בצפון ובבית-הספר לדוגמא, ומשעברו הוריו לחירות (גוש תל-מונד) המשיך שם את לימודיו עד גמר כיתות בית- הספר. משם הלך ללמוד שנתים בבית-הספר המקצועי על שם מכס פיין בתל-אביב. איש העבודה היה מנעוריו ובכל שעות הפנאי היה עוזר לא רק להוריו בכל עבודות המשק, אלא גם לנשי המגויסים שבכפרו. היה חבר ב"הנוער העובד" ואהוב על כל חבריו בשל טוב-לבו וישרו.
ב-1946 נכנס לשירות הפלמ"ח הימי - פל"ים. משם נשלח לקורס למפקדי-סירות וסיים אותו בהצלחה. כמפקד סירה השתתף בהורדת מעפילים לחופי הארץ. פעולתו האחרונה בפל"ים היתה הורדת המעפילים מהאניה "הפורצים" אשר הגיעה לחופי תל-אביב. למחרת היום התנדב לפעולות ה"הגנה" בנגב. משם נשלח לקורס מ"כ בדליה, ומשם-לבסיסו בקיסריה. היה אחראי לבטחון בגב-ים, משם נשלח למעלה-החמישה לקורס לנשק כבד. בקורס זה הצטיין ומונה למדריך. שירת בגדוד "הפורצים" ומפקדיו בחטיבת הפלמ"ח סמכו ידיהם עליו. זמן-מה עשה במעלה-החמישה והשתתף שם בפעולות קרביות שונות.
בצאתו עם חבריו לשתק את התחבורה הערבית בכביש חיפה-ג'בע, כתגובה להתנכלות הכפרים הערביים לתחבורה היהודית בכביש חיפה-חדרה. הציבו מארב וכאשר הופיע הטנדר הראשון של האויב, המפקד ירה ממקלעו, ואיתן זרק את הרימונים, פתח באש מהסטן שבידו, ורוקן שתי מחסניות כדורים. בנסיגתם פגשו בערבי זקן חורש אדמתו. איתן חשד בערבי זה אך המפקד ציווה לעזבו לנפשו ולא לירות בו. הם אך הרחיקו ממנו והערבי שלף רובהו וירה בהם שלוש יריות. שניים נפצעו ואיתן נפל חלל במקום, ליד עתלית בסביבות מזאר-ג'בע. יום מותו 24 למרץ 1948 - חל בדיוק באותו יום שבו הגיעה אימו ארצה (24 למרץ 1925). הובא למנוחת עולמים ב- 29.3.1948 בבית הקברות בחיפה.
בדברי הספד נאמר להוריו:"לכם היא אבדה גדולה, אבל מה שאבד לנו - אין אתם יודעים. הוא היה רשום אצלינו כאיש העתיד".

אלבום תמונות