דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

מ"כ נוסבאום דוד ז"ל

בן חוה ושמואל
נולד בגרמניה - צוויקאו
ב-י' אדר א תרפ"ז, 12/2/1927
יחידות: הגדוד הראשון
נפל בקרב
ב-כ"ט אדר ב תש"ח, 9/4/1948
מקום נפילה: משמר העמק
נקבר בקיבוץ עין השופט
בן 21 בנפלו

קורות חיים

בן שמואל וחוה. נולד ביום י' באדר א' תרפ"ז (1927) בעיר צוויקאו, בגרמניה.
חונך מילדותו לקראת החיים בארץ-ישראל. עוד לפני התחילו ללמוד בבית-הספר בגרמניה, ידע לקרוא ולכתוב עברית.
ב- 1933, בהיותו כבן 7, עלה עם הוריו ארצה וכשנה היה במושב נהלל. שם הכיר לראשונה את חיי הכפר העברי. שנה מאושרת בילה בכפר נהלל ונפשו הפתוחה ספגה את אורח חייהם החלוצי של איכריה הותיקים. בעינים פקוחות הסתכל סביבו, מלא הומור היה, ועוד היום חוזרים אנשי נהלל על הערותיו הקולעות והמבדחות.
אחר-כך התישבו הוריו בפרדס-חנה והקימו להם משק חקלאי. בשעות הפנויות מלימודיו עזר בכל עבודות המשק. ומילא את אשר קיבל עליו בהבנה ובקפידה, אף על פי שהיה אז נער רך. תמיד שמח ושבע רצון ניסה להתגבר על כל קושי בבדיחה ובהלצה. בקול צהלה טס על חמורו בין הפרדסים, אך בבכי הסתכל על חתול קטן שמת. קו אופי עיקרי ציין אותו, תמיד עליז ומרוצה. לאחר שסיים את לימודיו בבית-הספר העממי המשיך בלימודי החקלאות בבית-הספר החקלאי על שם כדורי.
התמסר ללימודים ולעבודה מעשית ועמד הצלחה בבחינות-הגמר. מגיל צעיר היה חבר בתנועת "הנוער העובד".
לאחר סיום חוק לימודיו בשנת 1945 התגייס לפלמ"ח, כדבר המובן מאליו. התחייב לשרת בפלמ"ח שנתיים, אך נשאר לשנה נוספת. מילא תפקיד נשק פלוגתי. ב- 29.6.1946, בשעת חיפוש הנשק היה ביגור, ברח לשער-העמקים, שם נתפס למחרת היום והועבר לעתלית. כיון שנראה צעיר בגילו שוחרר כעבור ימים מספר וחזר ליחידתו.
על שירותו מיעט לדבר ואפילו הוריו לא ידעו היכן נמצא ומה מעשיו. בפלמ"ח נהפך הילד העליז, לעלם רציני, אשר ראה את הפלמ"ח כפלוגת מחץ לקראת הימים שיבואו. לא אהב מלחמות, אך קבע את מקומו בשורה ראשונה של המגינים על העם והארץ וכך גם נפל.
נפל במשמר-העמק, בסוף הקרב הגדול הראשון על הקיבוץ, בכ"ט באדר ב' תש"ח (9.4.1948). למחרת היום נקבר בעין-השופט.

אלבום תמונות