דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי רובינשטיין משה "אוסי" ז"ל

נולד בהונגריה
ב- תר"צ, 1930
יחידות: הגדוד הראשון, גח"ל 47
נפל בקרב
ב-ג' סיוון תש"ח, 10/6/1948
מקום נפילה: גזר
נקבר בגזר
בן 18 בנפלו

קורות חיים

נולד ב-1930 במוהאץ' שבדרום הונגריה, בקהילה של יהודים מתבוללים. משגמר שש כיתות של בית-ספר עממי, החמירו הגזירות על היהודים והוא הוכרח להפסיק את לימודיו ולעזור להורים במלחמת קיומם.
ב-1944 נלקחו הוריו (שמותיהם אינם ידועים) למחנה שממנו לא חזרו. הנער משה התגלגל ממחנה-עבודה למשנהו, התנסה בתלאות ומחלות והחזיק מעמד.
אחרי שחרור הונגריה מהכיבוש הנאצי עבר לבודפשט, התחיל לעבוד והצטרף לארגון-נוער ציוני. יצא עם חבורתו לגרמניה, העפילו ארצה באניה "כנסת ישראל" (לפי גרסה אחרת ב"לנגב"), נשלחו לקפריסין, ומשם עלה ברשיון ב"עליית הנוער", בסוף קיץ 1947.
נשלח לחברת נוער עולה, במשק חפצי-בה, שבמעמק המזרחי. עבד בשקידה במחצבת השיש והשתדל ללמוד עברית. הלימודים היו קשים עליו, אך במידותיו נתחבב על החבורה. כשהחלה מלחמת-השחרור דרש לגייסו. החברה והמדריכים התנגדו לכך, כי לדעתם, עוד לא השתרש למדי, בחיי הארץ, ומשעמד על רצונו, גויס וצורף לגדוד הראשון של הפלמ"ח.
השתתף בקרב מלכיה, בכיבוש מלכיה ובפעולות אחרות בגליל העליון. הועבר עם גדודו לאזור לטרון וביום 6.6.1948 (על סף ההפוגה הראשונה) שמר עם כיתתו על התחמושת הרזרבית של הגדוד בקבוצת גזר. באותו יום פרץ הלגיון הערבי לגזר, ואחרי שעמד, עם חברי הקבוצה נגד האויב עד הכדור האחרון, נפל בין הנופלים.
הובא למנוחת עולמים בקבר-אחים בבית-הקברות בגזר.

אלבום תמונות