דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

סג"מ פסמניק נועם ז"ל

בן טובה וצבי
נולד בירושלים
ב-י"א אייר תרפ"ח, 1/5/1928
יחידות: הגדוד הראשון
בהכשרת רמת-יוחנן
נפל בפעילות מבצעית
ב-ח' אדר ב תש"ח, 19/3/1948
מקום נפילה: קרית מוצקין
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 20 בנפלו

קורות חיים

בן צבי וטובה. נולד ב-1.5.1928 בירושלים להורים חלוצים אנשי העליה השלישית. למד בבית-החינוך לילדי העובדים בתל-אביב. נמשך אל חיי הכפר ונכנס לבית-הספר המחוזי בקיבוץ גבעת-השלושה, בו שהה כשנתים. מאחר שלא היה לבית-ספר זה המשך מעשי, עבר לבית-הספר החקלאי מקוה-ישראל. שם למד חקלאות להלכה ולמעשה כרצונו.
היה אהוב על חבריו והתבלט באופיו הישר. הצטיין בכל מקצועות לימודיו והיה פעיל גם בחיי הספורט של בית-הספר. את לימודיו במקוה-ישראל סיים בהצטיינות.
עם תחילת המאבק נגד הבריטים הצטרף לשורות הפלמ"ח. היה בפלוגה ביגור, ולאחרונה - ברמת יוחנן. השתתף בפעולות שונות של ה"הגנה" והיה בין פעילי העליה הבלתי-לגלית.
ב-29 ביוני 1946 נלקח עם רבים מפעילי ה"הגנה" לעתלית, אך שוחרר אתם. בתום שנתיים לשירותו המלא בפלמ"ח ביקש לשחררו כדי שיוכל להמשיך בהשתלמותו החקלאית. אבל בשל החרפת המצב חזר בו מבקשתו זו והספיק רק לבוא הביתה לחופשה קצרה בת ימים אחדים. לא איש קרבות היה ולא שש אליהם, אולם משהיה צורך בכך - הלך בלב שלם.
השתתף בפעולה בבלד-א-שיך, לנקום את דם אחיו שנשפך בבתי הזיקוק. כעבור זמן קצר בשעת ביקורו החטוף בבית, ביטא את הספק: מנין הבטחון שכל אלה שנקמנו בהם הם אומנם הרוצחים, הן יתכן כי היו בינהם חפים מפשע?!"
הצטיין ביותר במילוי תפקידים והיה ידוע כפורץ וסייר מעולה.
ביום 19.3.1948 התקיף עם חבריו שיירת-נשק ערבית במבואות קרית-מוצקין. הפעולה בוצעה בהצלחה מלאה, אך נעם הרגיש כי מחובתו לבדוק את אחת המכוניות שלא התפוצצה, בטרם יבוא הפטרול הבריטי. הוא קיוה להציל למען יחידתו חלק מהתחמושת, שהיתה כה חסרה להם. וכאן קרה האסון. אילו היה משתטח מיד "יתכן כי היה ניצל אך הוא התרומם והזהיר את חבריו לבל יגשו למקום הסכנה - ונפל" מהתפוצצות זו נפצע פצעי-מוות. נקבר בנחלת-יצחק. הועלה לדרגת סג"מ לפי פקודת מטכ"ל.

אלבום תמונות

תמונות ומסמכים כלליים

תמונות מהשירות בפלמ"ח

תעודות וחפצים

קטעי עיתונות

רשימות לזכרו

מפרי עטו