דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי פירסטנברג אברהם ז"ל

בן יהודית ומיכאל
נולד בפולין
ב- תרפ"ה, 1925
יחידות: הגדוד הראשון
נפל בקרב במיבצע יפתח
ב-ו' אייר תש"ח, 15/5/1948
מקום נפילה: מלכיה
נקבר בקיבוץ מעוז חיים
בן 23 בנפלו

קורות חיים

בן מיכאל ויהודית. נולד ב-1925 בקאליש, פולין. בן 12 התיתם מאביו ונרתם בעול הפרנסה. למד בבית-ספר פולני ממשלתי וסבל מאד מפגיעות אנטישמיות. במלחמת העולם השניה התחפש כ"ארי" כדי לספק לאמו אשר בגיטו את צרכיה. ביום עבד בעיר ובלילה היה חוזר לתוך הגיטו. באחד המצודים נתפס כפולני ונשלח לעבודת-כפיה בגרמניה. את ימי המלחמה עבר כעובד חקלאי פולני בגרמניה. כשנתגלתה יהדותו ניצל ממות בזכות הצטיינותו בעבודה והוסיף לעבוד בין הגרמנים עד בוא הצבא הרוסי.
אחרי המלחמה החל נודד בדרך לארץ ישראל עד הגיעו למחנה-הפליטים באודינה שבאיטליה. שם הצטרף לגרעין חקלאי של "השומר הצעיר". זמן קצר לאחר זאת עלה ארצה עם חבריו באנית-המפעילים "וינגייט". את הכשרתו קיבל בקיבוץ גן-שמואל. שם נתחבב על החברים כבחור עליז ועובד מסור וטוב.
ב-15.10.1947 התנדב לפלמ"ח ומאז התמסר לעניני ההגנה והבטחון. השתתף בפעולות חשובות של "רכישת" נשק ממחנות הצבא הבריטי. היה בין שומרי נמל חיפה, בו עבד בהסואה כסבל ולמעשה העביר נשק בסתר ושמר על בטחון היהודים המוקפים זרים. נתפס עם נשק ביד ע"י האנגלים וישב בבית הסוהר שבועות מספר. השתתף בשחרור חיפה העיר. אחר-כך הועבר לגליל והשתתף שם בקרבות.
ב-15.5.1948 יצא עם אנשי יחידתו להתקפה נועזת על מחנה האויב במלכיה. בהתקפה זו פגע בו כדור צלף והרגו. נקבר במעוז-חיים כ-29.5.1948. הקיבוץ הוציא חוברת לזכרו.

אלבום תמונות