דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי ליבוביץ אמנון ז"ל

בן יוכבד ושלמה
נולד בראשון לציון
ב-י' כסלו תרצ"א, 30/11/1930
יחידות: הגדוד השלישי
נפל בקרב במיבצע יואב
ב-ט"ו תשרי תש"ט, 18/10/1948
מקום נפילה: בית חנון
נקבר בראשון לציון
בן 17 בנפלו

קורות חיים

בן שלמה ויוכבד (לבית אושרוב) נולד ביום י' בכסלו תרצ"א (30.11.1930) בראשון לציון. גמר בהצטיינות את בית הספר העממי, קיבל סטיפנדיה וגמר את המחלקה למסגרות מכנית בבית הספר על שם מכס פיין. אחד הקווים המציינים את אפיו, היה שלמות. שלמות בכל, אם במקצוע, אם בנגינה ואם בספורט. תמיד שאף להשתלם ולעלות.
היה פעיל בגדנ"ע וב"הנוער העובד" כמדריך קבוצה. ערך עתון חי בלילות שבת, דיקלם דברי ספרות (הרבה לקרא בשעות הפנאי), ניגן בכלים שונים מתוך חוש מוסיקלי טיבעי, בלי לימוד שיטתי, וקירות המועדון היו מלאים ציוריו.
אחרי גמר בית הספר המקצועי הצטיין בעבודתו בבית חרושת ואחר כך הצטרף להכשרה מגויסת של תנועתו בקבוצת "ארז" שחנתה בכנרת, וצורף עם כל הגרעין לאחד הגדודים של הפלמ"ח ושירת בו כאלחוטאי.
בשיחה במועדון התנועה על השאלה, אם יש חיים שכדאי למות למענם, השיב בחיוב מוחלט, כי אכן ישנם חיים כאלה, שאילמלא כן אין טעם לכל מאבק. ואת השקפתו זאת אישר בהשתתפותו במלחמת השחרור - מהגנת כפר-סולד לשחרור צפת, מפיצוץ גשר הליטני עד לכיבוש מלכיה ונבי יושע. המשיך להילחם בדרך ירושלים ובכיבוש רמלה ולוד.
נפל למשכב מקדחת המערות, שחזרה אליו תשע פעמים, וכשהבריא במקצת ביקש לשלחו, אל גדודו שהועבר לנגב.
השתתף בקרבות לפריצת הדרך ובכיבוש הכפר בית-חנון ליד עזה. נפל ביום ט"ו בתשרי תש"ט (18.10.1948) והובא לקבורה בבית הקברות בדורות.
משם הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות בראשון לציון ב-3.1.1952. לזכרו הוקדשו דפים בספר "ארזים שגודעו..."

אלבום תמונות