דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

רב"ט לוין יהונתן "תנצ'יק" ז"ל

בן לאה ומרדכי
נולד ברמת גן
ב-י"ב טבת תר"צ, 12/1/1930
יחידות: הגדוד השלישי
בהכשרת דפנה/הצופים ה'
תפקיד: מ"כ
נפל בקרב
ב-ב' אדר ב תש"ח, 13/3/1948
מקום נפילה: איחסניה
נקבר בחולתה
בן 18 בנפלו

קורות חיים

בן מרדכי ולאה. נולד בי"ב בטבת תר"ץ (12.1.1930) ברמת-גן. צופה מסור מילדותו, חניך הגימנסיה "הרצליה", בה שימש אביו כאחד ממוריה הראשונים.
יהונתן היה אחד האחראים לעבודת הקרן הקיימת-לישראל בבית-הספר. ניגן בכינור מאז שנתו השמינית עד יומו האחרון (היה מנגן בפני פקודיו בחולתא).
עוד בכיתות הראשונות של בית-הספר נתגלתה בו אהבה לטבע, חיבה גדולה לחי ולצומח. נמשך לחקלאות וגמר בהצטיינות את לימודיו במגמה החקלאית של הגימנסיה. עם זאת, רחש כבוד למסורת ישראל והמשיך לימודיו ב"תלמוד", אצל מורה פרטי.
זריז, בעל כושר גופני, הצטיין בספורט - בשחיה, בריצה, בכדורגל. אהב שירה וידע טורי שירה ארוכים על-פה. ביחוד אהב את התנ"ך.
במכתבו האחרון שנתקבל אצל הוריו יומיים אחרי נפילתו כתב בין השאר: "...לא חסר לי דבר. לו רק יכולתם לשלוח לי את התנ"ך שלי. אנחנו מתגעגעים אליו"...
רציני ושקול. נודע כמפקד אשר כוח אפיו מתבטא בשקט שבו ובאדישותו.
בשנת תש"ז יצא עם חבריו בוגרי הגימנסיה להכשרה מגויסת במסגרת הפלמ"ח בקיבוץ דפנה שבגליל. שם מילא תפקיד חברתי מרכזי. משהחמיר מצב-הבטחון סיים קורס מ"כ, במסגרת הגדוד השלישי של הפלמ"ח. בתפקיד זה נשלח למשק חולתא, שממנו יצא בראש כיתתו על הכפר איחסניה לשם פעולות ביעור. היה בין ראשוני הפורצים אל הכפר הזה אשר הטריד את שלום ישובי הגליל בראשית המערכה. בכפר התרכזו כנופיות של מתנדבים ערבים, ובעיקר עיראקים. היתה סכנה שיהיה הכפר לבסיס מרכזי של האויב בגליל וממנו יצאו לתקוף את הישובים הסמוכים ואת התחבורה היהודית.
בקרב אחסניה, תפקיד חוליית הפורצים הימניים - עליה פיקד תנצ'יק - היה לטאטא את השטח בתת מקלעים ולפנות את הדרך לפני החבלנים, וכן לסכל ניסיון פריצה או התנגדות מצד סוכות שנמצאו בצפון-מערב. שלא כמתוכנן נתקלה החוליה בגדר שהקיפה את הכפר ובתעלת הקשר לעמדה הנמצאת מצד דרום-מזרח אך תנצ'יק התגבר על כך ומייד רץ עם חולייתו ותפס את עמדתו הסופית בכוון האוהלים. נורו מספר יריות מצד הערבים הן מהבתים והן מהסוכות.
תנצ'יק קבל במתנו כדור אשר חלף את לרוחב גופו. הספיק רק לומר: "חבר'ה קחוני מכאן אני מאבד את הכרתי" אנחות כבדות פרצו מגרונו. חברים טיפלו בו והביאוהו עד לתעלה. בדרך לבסיס הנסיגה, מת מפצעיו, ביום ב' באדר תש"ח (12.3.1948). נקבר בחולתא.
כתוצאה מהפעולה באחסנייה נהרס הכפר, אנשיו עזבוהו ונמלטו כולם יחד עם אנשי הכפרים השכנים וכנופיות העיראקים אשר השתכנו בו. בגלל פעולה זו הטילו שלטונות המנדט עוצר על התנועה בכל דרכי הגליל העליון למשך 6 ימים.
בשבוע שלפני נפילתו כתב אל משפחת בן דודו שנהרג כמה ימים קודם לכן בקרב על הגנת כפר-סבא: "גדול הכאב רק נחמה אחת קטנה יש - שחנוך נפל כיאה לאפיו ולדרכו. הוא נפל בעזרו לחבריו ובהגינו על חייהם. את חייו נתן למענם.
במכתב האחרון תאר את יופיו של הגליל וכתב: "כמה יפה 'ארצנו הקטנטונת'. רואים כאן שבאמת, יש לשם מה להילחם ויש עוד הרבה הרבה להציל".

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

רשימות לזכרו

דברי אב שכול

צר לי עליך, בני יהונתן, מעטים היו ימי חלדך וממנעמי החיים לא זכית לטעום. צנוע הלכת בשבילי חייך ועיניך לגדולות לא נשאת. תמים היית עם נפשך ואת סיפוקך מצאת יום יום בחביון רוחך הזכה ובמילוי חובה לעצמך ולאחרים. בשקט ובענוה צעדת את צעדיך הראשונים, בלי התרברבות, אולם בבטחה ובהכרה ואך פקחת את עיניך לרווחה - והנה ניתק פתיל חייך.
גאה אני בך, בני יהונתן. קצרים היו חייך, בני, אך מלאי יופי וטוהר. האהבה והחובה, הנדיבות והאחריות מלאו את לבך - אחריות להוריך למוריך ולחבריך ונאמנות לאלהיך לעמך ולארצך. "היה נכון" - צו זה היה נר לרגליך. בבית, בבית הספר, בבית הכנסת, ברחוב, באוטו, במחנה, בשרות לאומי.
נזהרת בכבוד אחרים, ובנמוס ובנועם כל הליכותיך. על כן אהבוך רבים, צעירים וישישים. כל יודעיך חבבוך וחבריך נתנו אמונם בך. רך וענוג היית בחברה. אולם עז ואמיץ היית בהחלטתך לפלס לך נתיב בחיים ובשאיפתך לשרת את עמך. אהבת את אדמת המולדת וגמרת בדעתך להקדיש לה את כל חייך, לעבדה ולשמרה. ולבסוף רכשת לך עוד אהבה - אהבת הגליל ויפי הנוף שלו. התפללת בני, שתזכה להישאר בו, ומבוקשך ניתן לך. נפלת בגיבורים על אדמת הגליל.
לנו להוריך ולכל משפחתך השכולה, היו שמונה עשרה שנות חייך, חיים של אהבה ומסירות אין קץ, על שירה ועליזות, של תום ויושר. תמיד היית מוכן לשרת, להבין, לוותר, מתוך שמירת אמונים לכל היקר לך. דרכך היתה זרועה רסיסי אורה וזוהר והיא תבהיק לנו בחשכת אבלנו ויגוננו.

ובגאולה שלמה ננחמה.

מרדכי לוין
ב' ניסן תש"ח (ליום ה'שלושים')

מתוך החוברת 'לזכר חברים - שלשים למותם ב' אדר ב - ב' ניסן תש"ח'.
החוברת ומידע נוסף נמצאים, בתא הנופל בחדר ההנצחה בבית הפלמ"ח.

רשימות לזכרו

אחי יהונתן!

אחי יהונתן !

מותך כי אזכור נפשי תתמודד
עליך קינה לא פיללתי הגד
נער היית נצר-שושן
למה חיות לך לא נתן -
אחי יהונתן!?

גולמו בדמותך הזך והטוב
בן רשף, הגבהת עוף...
הוי מה מצוות לאחיותן
נשמות זך לפני לכתן
אחי יהונתן!?

אאמין כי ציוית: הלוך וזרוע
אאמין כי חזית מראש וידוע
על זו אדמה, עוד נשב איתן,
מגבול אילת עד נחל דן -
אחי יהונתן!

ברוך כהנסקי

מתוך החוברת 'לזכר חברים - שלשים למותם ב' אדר ב - ב' ניסן תש"ח'.
החוברת ומידע נוסף נמצאים, בתא הנופל בחדר ההנצחה בבית הפלמ"ח.

רשימות לזכרו

דברים על הקבר

יהונתן, יצחק ומנחם - על קבריכם זה הרענן אנו חבריכם להכשרה, לנשק ולקרב נשבעים לנקום את דמכם השפוך ואת חמדת נעוריכם היורדת אלי קבר.

במותכם אתם מצווים לנו להמשיך בדרך בה הלכתם - ובה נפלתם ואנו המשך נמשיך. נמשיך בעבודה, באמונים ובמלחמה עד אשר קרבנותיכם ימצא שלומיהם: קבוץ גלויות ועצמאות ישראל בארצו.
נקם, נקם ושלם.

מתוך החוברת 'לזכר חברים - שלשים למותם ב' אדר ב - ב' ניסן תש"ח'.
החוברת ומידע נוסף נמצאים, בתא הנופל בחדר ההנצחה בבית הפלמ"ח.

תמונות משפחתיות

תמונות מהשירות בפלמ"ח

מפרי עטו

מפרי עטו

מחולתא

17.2.48 חולתא

שלום רב לכם הורים יקרים!

אנחנו - שלשתינו, נמצאים כאן בחולתא. אורחים מההכשרה שלנו בדפנה באים אלינו כמעט כל יום. ה"חברה" שלנו נמצאים כמעט בכל הגליל העליון ("מלא כל הארץ") יש הרגשה טובה שאנחנו פוגשים חברים שלנו בכל פינות הארץ, כשהם נושאים בתפקידים. יש הרגשה טובה שאנחנו עושים משהו. הפיזור והנדידות של חברינו לא הורידו בכ"ז הרבה ממתח ההכשרה. היה לנו מצב של משבר לפני שבועות אחדים, אך הוא לא נמשך זמן רב והמצב נשתנה לטובה. התחילו לפרוח בינינו חיים פורחים ביותר...ד"ש לכם מהנתנ-ים אנחנו שלושתינו מסתדרים כאן יפה.
שלכם חנצ'יק

מתוך החוברת 'לזכר חברים - שלשים למותם ב' אדר ב - ב' ניסן תש"ח'.
החוברת ומידע נוסף נמצאים, בתא הנופל בחדר ההנצחה בבית הפלמ"ח.

מפרי עטו

תנ"ך

3.3.48

שלום רב לכולכם!
שמחתי מאוד למכתבך, אמא.
כאן שקט בזמן האחרון, אין כל טעם לדאגתך, אמא. אני נמצא במקום בטוח.
... שואלת את אמא אם אינני זקוק למשהו. כמעט שלא חסר לי דבר. לו רק יכלתם לשלוח לי בהזדמנות את התנ"ך שלי - היינו שלשתינו שמחים. אנחנו כבר מתגעגעים אליו...

מתוך החוברת 'לזכר חברים - שלשים למותם ב' אדר ב - ב' ניסן תש"ח'.
החוברת ומידע נוסף נמצאים, בתא הנופל בחדר ההנצחה בבית הפלמ"ח.

מפרי עטו

לפני מותו

10.3.48
חולתא

שלום רב לכם, הורים יקרים!
... החיים נמשכים כאן במסלולם הרגיל. היום עבדו החברים במשק. אני כשלעצמי רציתי לעבוד איתם, אך לא נתנו לי ועדין איני יודע למה...
הנוף כאן מתחיל לקבל את צורתו שבימי אביב. הכל ירוק. יש, וכשהראות טובה אנחנו רואים את כל הצפון. המצודות נראות מכאן בבהירות להפליא. מנרה נראית מכאן יפה מאוד. הרי נפתלי, הרי הלבנון והרי הגולן - כולם עוטרים מסביב לעמק היפה, ששלל הצבעים ממוזג בו בהרמוניה נפלאה. קשה להביא את כל המראה הזה במלים (ביחוד בשלי) צריך לבוא ולראות את כל זה בעינים ורק אז מבינים עד כמה יפה הגליל, כמה יפה "ארצנו הקטנטונת". רואים מכאן שבאמת יש לשם מה להילחם ויש עוד הרבה הרבה מה להציל. הלואי ועוד באביב יהיה שקט ותהנו מזמרת הנוף בבואכם הנה
היו שלום
חנצ'יק

מתוך החוברת 'לזכר חברים - שלשים למותם ב' אדר ב - ב' ניסן תש"ח'.
החוברת ומידע נוסף נמצאים, בתא הנופל בחדר ההנצחה בבית הפלמ"ח.