דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי לוי יוסף "יוסי" ז"ל

בן וירגי'ניה ולוי
נולד בבולגריה
ב-י"ג אדר תרפ"ח, 5/3/1928
יחידות: הגדוד הראשון
בהכשרת הזורע, השומר הצעיר
נפל בקרב
ב-י"ב ניסן תש"ח, 21/4/1948
מקום נפילה: זרעין
נקבר בעפולה
בן 20 בנפלו

קורות חיים

בן וירג'יניה ולוי. נולד ב-5.3.1928 למשפחה ציונית מסורתית בסופיה, בירת בולגריה. גמר בית-ספר עממי בהצטיינות, וכן הצטיין בציור ובנגינה במפוחית-יד, בה שיעשע את חבריו בקן "השומר הצעיר", שהתחנך בו לציונות סוציאליסטית, ועמד במרכז החברה.
בשעת גירוש היהודים מסופיה, בתקופת השלטון הנאצי במלחמת העולם, נטל על עצמו את הדאגה לקיום משפחת בית אביו, ותוך כדי כך שמר בלבו על שאיפתו לעלות ארצה.
משגורשו הנאצים ונפתחה הדרך, עלה ב-1945 ב"עליית הנוער" ונכנס להכשרה ב"חברת-הנוער" בקיבוץ הזורע. דבק בעבודת הפלחה, וביחוד בטרקטור ובמהרה התמחה בעבודה בו, וכן התאמן שם במסגרת הגדנ"ע. במסיבות החבורה היה הרוח החיה בעליזותו ובנגינתו. בשל מוצאו ממשפחת פועלים ראה יוסי ערך נשגב בעבודה וכשנתבקש לעבוד ראה בדבר את חובתו.
משנגמרה תקופת "חברת-הנוער" התגייס ב-15.11.1947 עם כל חבריו לפלמ"ח, ומשהחלו הקרבות בארץ שירת בגדוד הראשון. הקרב עבורו היווה מועקה כבדה והוא ביטא את מועקתו. נשלח לשרונה וסיים קורס לנהגות ומשחזר לגדודו השתתף בכל פעולותיו העיקריות, כגון: פיצוץ גשר שייך-חוסיין על הירדן, מערכת משמר העמק, התקפות על כפר קנה, כפר קעון (יד טירת צבי), כפר צנדלה, והאחרונה על כפר זרעין, שם נפל ב-21.4.1948.
ביציאה לקרב בזרעין לחם עם שאר חבריו. היחידה כבשה בית ספר ועל גגו נפצעו כמה חברים, כשחיפו, על החברים שהסתערו על מרכז הכפר בו ניטש עיקר הקרב. יוסי וניקו פרצו עם המסתערים וניתכה עליהם אש תופת. יוסי נפגע. לא ניתן היה לפנותו והוא נשאר בשדה הקרב. לאחר מספר ימים, הובאה גופתו לכפר יחזקאל. לפני זיהויו נקבר שם בשם אברהם בן אברהם. חבריו זיהוהו על-פי חפציו האישיים וסימוני בגדיו.
הובא למנוחת עולמים בבית הקברות בעפולה ב-25.4.1948.

אלבום תמונות