דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי דרסלר יעקב ז"ל

בן אסתר וזאב
נולד בפולין - לודז'
ב-כ"ח אדר א תרפ"ז, 2/3/1927
יחידות: הגדוד הראשון
בהכשרת עין-השופט, "הכובש", השומר הצעיר, 1948-1949
תפקיד: מקלען
נפל בקרב
ב-ה' תמוז תש"ח, 12/7/1948
מקום נפילה: סמוך לכפר חדיתא
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 21 בנפלו

קורות חיים

יעקב נולד בלודז', פולין. קיבל חינוך עממי. עבר שנות סבל בגיטו לודז' ובמחנות ההשמדה בגרמניה. היה מחונן בכושר אירגון והוא שעמד לו בימי המצוקה והאימים. אחרי השחרור עלה ארצה עם קבוצת חברים דרך איטליה באניה הלגלית האחרונה בשנת 1945. היה חבר ב"חברת-הנוער" בבית-זרע. קשה היה המעבר מחיי הניוון וההשפלה, לחיי חופש ויצירה. אך יענקלה, כפי שקראו לו, עמד במבחן. הוא התגלה כפועל חרוץ, כמארגן טוב, וכחבר נאמן, אם כי בלימודים לא הצטיין.
בהינתן הצו התגייסה כל החברה לשורות הפלמ"ח, ואתה גם יענקלה. למסגרת הגדוד הראשון בחטיבת יפתח. קבוצתו נשאה את השם "הכשרת עין השופט". הוא השתתף בשחרור הגליל המערבי ובקרבות סביב לטרון.
נפל בעת "מבצע דני", ליד הכפר חדיתא, ב-12 ביולי 1948. הקרב התנהל בצהרי יום חם, כאשר השמש קפחה על הראשים, יעקב כמקלען מס' 2, הזין בצורה יעילה את הכדורים למקלע. כדרכו לעשות את הטוב ביותר וכדי לשפר את עמדתו בהזנת הכדורים במקלע הרים קצת את ראשו ובו ברגע פגע בו כדור והרגו. הקרב נגמר, הכפר נכבש, אך הפגיעה ביעקב היתה קטלנית. הוא היה החלל הראשון של "הכשרת עין השופט". נקבר בבן-שמן. ב-2.1.1951 הועבר למנוחת-עולמים בנחלת-יצחק.

אלבום תמונות