דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי זרחיה יוסף "יוסקה" ז"ל

בן שולמית ומנחם
נולד בראש פינה
ב-ז' כסלו תרפ"ו, 4/12/1925
נפל בקרב
ב-כ"ז טבת תש"ח, 9/1/1948
מקום נפילה: כפר סולד
נקבר בראש פינה
בן 22 בנפלו

קורות חיים

בן מנחם ושולמית. נולד ביום ז' בכסלו תרפ"ו בראש פינה. בן יחיד להוריו. גמר את בית הספר העממי. התמחה מנעוריו בחקלאות ובמכונאות וכשהגיע תורו לעבוד היה לפועל חקלאי, עוזר בטרקטור בקומביין ועוזר לנהג במכונית-משא. בשעות הבוקר המוקדמות היה נראה רכוב על אופנוע לעבודתו ועם שקיעת השמש נראה חוזר, שזוף ומאובק וריח שדה נודף ממנו. אחר מנוחה קצרה כבר נראה בחברת הנוער כשבת-צחוק על פניו ושירה בוקעת מגרונו. היה חביב על כל אנשי המושבה.
בן 16 התגייס לנוטרות (1942) והצטיין בזריזות ובאומץ לב. ככל חבריו ילידי הגליל היה מוכן לכל קרבן על מזבח כבוד העם והמולדת. ב"הגנה" שירת בחוליית הסיירים ובעיקר הצטיין בהעברת עולים "בלתי חוקיים" מגבולות סוריה ולבנון לפנים הארץ וידע להערים על משטרת המנדט שארבה למעפילים על כל פרשת דרכים חשודה ובעזרתו עברו שיירות עולים גדולות את האיזור המסוכן והגיעו בחשכת הלילה למקום מבטחים.
היה עלם חסון, בהיר עיניים ובהיר שער. שר יפה וקולו הגברי היה מהדהד בין סלעי הגליל. הכיר כל שביל בחבל מולדתו וידע את טיב האויב.
עם פרוץ הקרבות גויס לפלמ"ח והיה בין הראשונים שנשלחו לדרום הארץ כתגבורת ללווי שיירות לקבוצים הדרומיים והמבודדים. באחת מחופשותיו, בביתו בראש פינה, מיהר לעזרת כפר סולד המותקפת. ב-9.1.1948 יצא עם עוד כמה צעירים מבני המושבה בטנדר פתוח בדרך מראש פינה לכפר סולד ובעברם ליד הכפר הערבי חסס נעצר הטנדר על יד מחסום ובו ברגע ניתך עליהם מטר כדורים מהמארב והוא נפל בו במקום ומת בזרועות חבריו שנפצעו אף הם.
הספיק עוד לחייך את חיוכו האחרון וללחוש: "המשיכו".
הובא למנוחת עולם בראש פינה.
בזכרונות של חבר נכתב: "חזרת יוסקה לאדמה אשר אהבת בילדותך אותה הרויתה בדמך היקר."

אלבום תמונות

רשימות לזכרו