דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי ויסמן (עמיר) כרמי ז"ל

בן טלה ומיכאל
נולד ברומניה - בוקרשט
ב-כ"ז אייר תרפ"ז, 29/5/1927
עלה ב-1940
גוייס ב-1945
שרת בפלמ"ח
יחידות: חטיבת הנגב, הגדוד התשיעי - "הפשיטה"
תפקיד: חובש פלוגתי
נפל בקרב במיבצע מות לפולש
במלחמת העצמאות
ב-י"א תמוז תש"ח, 18/7/1948
מקום נפילה: משלטי חוליקאת - כאוכבה
נקבר בכפר ורבורג
בן 21 בנפלו

קורות חיים

כרמי בן מיכאל וטלה. נולד ביום 29.5.1927, כ"ז באייר תרפ"ז בבוקרשט, בירת רומניה. בביתו חונך חינוך ציוני ותרבותי מעולה, והשפה העברית הייתה שגורה בפיו מילדותו. אביו, אדם אמיד וציוני ותיק, היה חבר הפרלמנט הרומני ומכובד מאד בחוגי האינטליגנציה היהודית והרומנית כאחת. כרמי עלה עם הוריו לארץ בשנת 1940 וגמר את חוק לימודיו בגימנסיה "הרצליה" בהצטיינות. הצטיין במיוחד במתמטיקה גבוהה שעניינה אותו עוד בתחומי לימודי התיכון. גמר את לימודיו בהצטיינות. מורו כתב עליו: "...התעניינותו בכל שטחי התרבות הייתה בלתי מוגבלת. מרכס, פרויד, שקספיר, התנ"ך, התלמוד, העסיקו אותו במשך שנים רבות, הספיק להשתלט במשך זמן קצר להפליא על מספר שפות והייתי עד לניצחונותיו הדיאלקטיים המזהירים עם צרפתים ואמריקאים בשפתם הם..."
כרמי שקד גם על כושרו הפיזי והיה לספורטאי מצוין. אולם עיקר כשרונו היה בתחום המוסיקה. למד קומפוזיציה ונגינה בקונסרבטוריון ואצל המלחין בוסקוביץ, אשר ראה בו יוצר מוסיקה ישראלית מקורית העתיד להפליא ביכלתו. הבנתו במוסיקה הייתה עמוקה ומיוחדת במינה. הוא אמר על צליליו של באך שהם "מתמטיקה בצלילים" ועל בטהובן אמר כי הוא "סמל לעניין הצודק".
לאחר שסיים את הגימנסיה התגייס לפלמ"ח, בו שירת במשך שנתיים באפיקים. ביולי 1946 נעצר עם מספר פלמחאים והוגלה לרפיח למשך 3 חדשים. אחרי סיימו את השירות נרשם על ידי אביו לאוניברסיטה בשווייץ, אולם הוא לא הסכים לעזוב את הארץ בתקופת המרי.
בתחילת המאורעות היה בשירות פעיל, בין מלווי השיירות לירושלים. השתלם בהגשת "עזרה ראשונה" וכחובש פלוגתי נשלח לנגב עם גדוד הפשיטה של הפלמ"ח. האויב המצרי חלש על מספר משלטים לאורך הדרך האחד מהם היה חוליקאת, הפעולה נגד משלטי המצרים בין כאוכבה וחוליקאת נמשכה עד אור היום היות והגדוד בכוחו הדל לא יכול היה לעמוד מול כוח עדיף פי כמה. התפתח קרב עז ועקשני על מנת לאפשר נסיגה מסודרת של לוחמיו.
בקרב הקשה נפל כרמי ביום 18.7.1948, לאחר סירובו להישאר עם אנשי המטה, כפי שדרשה שיגרת תפקידו. נקבר ברוחמה. ב-26.6.1950 הועבר לכפר ורבורג.

אלבום תמונות