דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי זוטא חנה ז"ל

בת יהודית ויצחק
נולדה בארה"ב - ניו יורק
ב-ז' חשוון תרפ"ג, 29/10/1922
נפלה בפעילות מבצעית
ב-כ"ה טבת תש"ח, 7/1/1948
מקום נפילה: ירושלים - שייח' ג'ראח
נקברה בירושלים - הר הזיתים
בת 26 בנפלה

קורות חיים

בת יצחק (בן המורה והסופר ח. א. זוטא, מחלוצי החינוך העברי ברוסיה ובארץ) ויהודית לבית ייבין.
נולדה ב-29.10.1922 בניו-יורק, בשהות שם הוריה, ילידי הארץ, לשם השתלמות בלימודים.
ב-1926 חזרה המשפחה לארץ. חנה למדה בבית-הספר הריאלי בחיפה, בגימנסיה העברית בירושלים ובבית-המדרש למורים בבית-הכרם. חבריה משבט הצופים בירושלים זוכרים את עצמאותה הרוחנית ואת עמידתה התקיפה על דעותיה.
ב-1941 התגייסה לפלמ"ח ושירתה בגליל ובשומרון. ב-1942 התנדבה לאט"ס בצבא הבריטי, שירתה בקהיר ובעזה ונהגה במכונית כבדה.
מששוחררה ב-1946 החלה לעבוד בהוראה בכיתות-היסוד של בית-הספר הריאלי בחיפה. בסתיו 1947 עמדה לצאת לאנגליה להמשכת לימודיה, אך בגלל החשש לסערה קרובה בארץ, עקב ההכרעה שציפו לה מעצרת האו"ם, נשארה כאן מוכנה להצטרף לשורות המגינים. היא לא הסתפקה בדרגת השכלתה שרכשה לה ויצאה ירושלימה ללמוד באוניברסיטה העברית.
בחנה התמזגו שתי הסגולות שירשה ממשפחתה, התלהבות חב"דית ושיקול מדעי, היתה מחוננת ופניה האירו באור קודש. כיסופי הדורות התגלמו בנכדה זו של מורה עברי, אשר בא בימי העליה השניה מקובנה כדי לחנך נוער בארץ. גם חנה בחרה בעבודה זו. שאפה ללמוד ולהשתלם.
משפרצה מלחמת-השחרור התיצבה לשירות פעיל. יצאה בפעולת התנדבות עם עוד חבר אחד לצלם את עמדות האויב בשייך-ג'ראח ושם פגע בה כדור צלף ערבי, ב-7.1.1948.
הובאה למנוחת-עולמים בבית-הקברות שעל הר-הזיתים בירושלים ב-9.1.1948. מצבה לזכרה הוקמה בבית-הקברות הצבאי שעל הר-הרצל בירדושלים.

אלבום תמונות

רשימות לזכרה

רשימות לזכרה

לזכרה - מציפורה

כמעט ארבע עשרה שנה הכרתיה, ואחרי הכל - קשה לאמר כי הכרתיה ממש... גם הקרובים אליה ביותר עמדו תמיד משתוממים מפני הפתאומי המקורי והבלתי רגיל בהליכותיה. במשך שנים סימלה בשביל חברי שבט הצופים ובוגריו: מקוריות, עשקנות, חוצפה של "צברית", לעשות דוקא אשר אינו מתקבל על דעתו של רוב הקהל...
... גבוהה משכמה ומעלה מרובנו, שערותיה הבהירות נופלות לה על כתפיה. בידה האחת סגריה והשניה מחזיקה חבילה של ספרים או מחברות. צחוק קל שיש בו מעט הן הלגלוג והספק סביב שפתיה - כך נשארה בזכרוננו וכך תשאר. מלאת ניגודים פנימיים, עקשנית, עצמאית ונדחפת ע"י כוחות פנימיים לבצע את אשר הציבה לעצמה הן בחיים הפרטיים והן בחיים הצבוריים...
ציפורה ו.
מתוך "עלון הבוגרים" אפריל 1948

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח

רשימות לזכרה

לזכרה - ממרדכי ניומן

היתה חיילת. כארבע שנים לבשה מדים. נכדתו של אחד ממניחי היסוד של החינוך העברי. הסבא זוטא עמד בראש קבוצת מורינו ברוסיה שהניפו את דגל "עברית בעברית". בהתלהבות חבדית עסק הסבא זוטא, כבר בארץ ישראל, בעריכת כתבי הלימוד בשביל בית הספר העברי הקם לתחיה. עסק בכל המקצועות.
שלא כזוטא, הסבא של חנה מצד האב, היה אביה-זקנה מצד האם, ייבין. הוא היה מתנגד, עסק במדע, ניתח וביסס דברים בדרך האנליטית.
בחנה זוטא התמזגו שתי הסגולות של אבות-אבותיה: התלהבות חבדית ושיקול מדעי. היתה מחוננת ופניה האירו באור קודש.
עמדה לצאת לאנגליה לשם השתלמות. עם פרוץ המאורעות החליטה להשאר בארץ. נרשמה באוניברסיטה העברית. כדור הפורעים שם קץ לחייה בשעת הגישה עזרה לנפגע במקור חיים אשר בירושלים.
מרדכי ניומן
מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח