דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי מולר (שלוסר) יצחק ז"ל

בן בשקה ולייב
נולד בפולין - טרנופול
ב-ח' אדר תרצ"א, 25/2/1931
יחידות: הגדוד השלישי
נפל בקרב בלווי שיירה לעמיר
ב-ט' אדר א תש"ח, 19/2/1948
מקום נפילה: בדרך למנרה
נקבר בחיפה
בן 17 בנפלו

קורות חיים

בן לייב ובשקה. נולד ב-25.2.1931 בעיר בלוטנה, מחוז טרנופול, פולין. היה בן לחקלאים יהודים וגדל בחיק הטבע. בהיותו בן שמונה פרצה מלחמת-העולם השניה. הנאצים הרגו את הוריו לעיניו והנער טולטל מביתו ההרוס. הסתתר בין נוצרים ונחשב כנוצרי.
בהיותו בן שתים-עשרה הצטרף לפלוגת פרטיזנים פולנים והעלים גם מהם את יהדותו. רק עם כניסת הרוסים גילה את מוצאו. בודד וגלמוד, ללא קרוב וחבר, למוד צער וסבל גדל והיה לנער קשה-עורף שאינו בוטח באיש.
עלה ארצה בשנת 1946 באנית-המעפילים "הגנה", נפצע בהיאבקות עם האנגלים והועבר פצוע למחנה עתלית, משם ברח והגיע למוסד החינוכי החקלאי במגדיאל. במארס 1947 עבר לבית-הספר המקצועי בצפת ולפנימית "עליית-הנוער" שם.
גם בין חבריו בני גילו התהלך בודד ונקרא בפיהם "השקט". גם היחסים בינו לבין מדריכיו לא היו כשורה ועם החרפתם עזב את ספסל-הלימודים, התגייס על אף גילו הצעיר והצטרף להכשרה מגויסת - מעולי תורכיה - באילת-השחר. בחברה זו נקלט מהר והיה הראשון לכל פעולה נועזת.
ביום 19.2.1948, בליווי שיירה למנרה, הגן עם חבריו על השיירה המותקפת עד לכדור האחרון בקרב זה. וכך הציל את המכוניות על מטענן ואת הנהגים אשר מצאו להם מחסה בתעלת הכביש.
הובא לקברות באיילת-השחר.
ב-21.9.1949 הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות בחיפה.

אלבום תמונות